Ajánlat
Magyar
Nyúlásmérő rendszerek
Szűrő

A nyomásos öntőgépekre különösen nagy fizikai erők hatnak. Ugyanakkor a gyártott darabokkal szemben is nagyok a követelmények: a selejt előfordulásának elkerülése vagy csökkentése szempontjából a nyomásos öntvénnyel szemben az egyik legfontosabb követelmény, hogy szűk tűréshatárok között állandó minőségben lehessen gyártani. Kiváló minőségű záróegységalkatrészek és alapanyagok használatával csak részben lehet ezt a magas színvonalat biztosítani. A záróegység mozgása, valamint az öntőgépre ható nagy hőmérsékletkülönbségek szintén hatással vannak a gyártási minőségre. 

Az olvasztott fém természetszerűleg nagyon forró. A nyomásos öntőforma hőmérsékletét ezért ennek megfelelően szabályozni kell, nehogy deformálódjon. Ez a formabetétekben kialakított hűtő-fűtő csatornák segítségével történik, melyek tömlőkkel csatlakoznak a hűtő-fűtő berendezéshez. Az állandó felmelegedés és lehűlés a nyomásos öntőgépek robusztus záróegységénél is fokozatosan csökkentheti a mérettartást. 

Ez a hatás főként a zárórész oszlopait érinti, melyek a záróerőt fejtik ki az öntőszerszámra. Ezen kívül az oszlopok minden egyes szerszámzáráskor megpihennek, szerszámnyitáskor viszont megfeszülnek. A zárórész ezen részeinek alak- vagy hosszváltozása kihathat a szerszámfelek párhuzamosságára és ezzel együtt a szerszámüregekre is. Ezért bonyolult öntvényeknél, ahol nagy záróerő szükséges, érdemes figyelni az oszlopnyúlást. 

Hogyan történik az oszlopnyúlás alkalmi ellenőrzése?

A konstans geometriájú testeknek, mint a nyomásos öntőgépek zárómechanikájában a hengeres oszlopoknak van egy olyan előnyös tulajdonságuk, hogy hőmérsékletingadozás hatására egyforma mértékben deformálódnak. Ezért nem kell a teljes oszlophosszt figyelni, ha a hosszváltozást akarjuk mérni, elég egy néhány centiméteres mérési szakasz. A nyúlásmérő rendszerek ezt az előnyt használják ki. 

Nyúlásmérő rendszerünk egy mágnessel ellátott nyúlásérzékelőből és négy edzett acélkerékből áll, melyeket egy érzékeny szenzorrendszer köt össze. A modern nyúlásmérő rendszerek önálló árammellátással és vezeték nélküli kommunikációs kapcsolattal rendelkeznek. Az oszlop nyúlását alkalmilag mérik, az eredményt pedig egy netbookra továbbítják. 

A számítógép az egyes oszlopokon mért értékeket fogadja és kiértékeli. Ha az öntvényen tűrésen kívüli eltérések jelentkeznek, az oszlopnyúlás paraméterei a hiba esetleges okára mutathatnak rá. Az oszlopok különböző mértékű nyúlásából az öntőgép működésére is lehet következtetni a maradandó deformálódás veszélye nélkül. A záróerő mindegyik oszlopra kiszámítható és ábrázolható, ebből pedig meg lehet állapítani a záróegység és a szerszám állapotát. 

A Fiss hordozható nyúlásmérő rendszerei

A Fissnél a legjobb minőségű nyúlásmérő rendszereket kínáljuk Önnek különféle berendezéseihez. Egy rádiós modul minden releváns adatot továbbít egy külső netbookra, az adatok aztán bármikor leolvashatók és kiértékelhetők. 

Mérőeszközeinken nem tapasztalható említésre méltó kopás, viszont ezeken a nagyon precíz eszközökön évente érdemes elvégezni egy kalibrálást, amit szintén szívesen vállalunk.